Serwis Turystyczny Mikołajek

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Rezerwaty przyrody » Puszcza Piska
Rekreacja w Mikołajkach
Atrakcje w Mikołajkach
 
 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami z Mikołajek? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Puszcza Piska

kategoria
Rezerwaty przyrody,
 
Puszcza Piska
Zobacz galerię zdjęć
 

Puszcza Piska jest zdecydowanie największym kompleksem leśnym na Mazurach, który przylega bezpośrednio do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i do Niziny Mazurskiej. Powierzchnia Puszczy Piskiej sięga około 100 tysięcy ha. Wcześniej funkcjonowała nazwa Puszcza Jańsborska. Puszcza Piska położona jest na obszarze takich gmin jak Mikołajki, Mrągowo, Piecki, Sorkwity, Biskupiec, Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Dźwierzuty, Rozogi, Szczytno, Świętajno, które znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim, dalej na terenie gmin Kolno i Turośl w województwie podlaskim oraz gminy Łyse na obszarze województwa mazowieckiego.

Na obszarze Puszczy Piskiej zlokalizowane są liczne jeziora, które są uznane za rezerwaty przyrody. Są to między innymi takie jeziora jak Bełdany, Jezioro Nidzkie, Jezioro Mokre czy Jegocin, jak również słynne jezioro Śniardwy. Na terenie Puszczy Piskiej płyną takie rzeki jak Krutynia i Pisa, ale również wiele mniejszych cieków wodnych.

Południowa część puszczy jest porośnięta głównie piaskami torfowiskami niskimi i odnawiana głównie przez Pisę oraz Szkwę. Z kolei część północna mieści w sobie Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Puszczę Piską porastają głównie lasy świerkowe oraz sosnowe, choć znajduje się tam na pewnych obszarach brzoza, osika, klon, dąb oraz olcha. Ponadto Puszcza Piska jest prawdziwą ostoją ptaków o randze europejskiej. Przez puszczę przebiega Mazurski Park Krajobrazowy. Zaś zdecydowanie najcenniejszym rezerwatem w Puszczy Piskiej (i jednocześnie na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego) jest rezerwat na jeziorze Łuknajno, w którym mieści się ostoja rzadkiego łabędzia niemego.

W lasach można spotkać wiele różnych gatunków zwierząt takich jak między innymi jelenie, sarny, dziki, zające, lisy czy nawet łosie i rysie. Dawniej żyły tu również rosomaki, tury i niedźwiedzie. Na terenie Puszczy Piskiej w Kadzidłowie, w prywatnym parku dzikich zwierząt możemy z bliska obejrzeć między innymi wilki, dziki, jelenie i łosie, a także osiłki, bobry, bizony, żubry. Jeśli chodzi o roślinność w puszczy, znajduje się tam wiele chronionych gatunków roślin jak przykładowo lilia złotogłów, rosiczka okrągłolistna czy wielosił błękitny.

W części północnej Puszczy Piskiej znajdują się głównie wzgórza moreny czołowej, pofałdowane równiny moren dennych i tereny między morenowe, które wypełnione są między innymi licznymi jeziorami rynnowymi. Część północna puszczy to w głównej mierze rozległe równiny sandrowe, które są poprzecinane dolinami wypełnionymi torfowymi utworami. Dnem tych właśnie dolin spływa nadmiar wody, który następnie odprowadzany jest do Narwi.

Jeśli chodzi o hydrografię to najbardziej charakterystycznym dla Puszczy Piskiej obrazem są wspomniane już liczne jeziora na czele z najważniejszym polskim jeziorem Śniardwy. Jeziora, co ciekawe są dość równomiernie rozmieszczone na terenie całej puszczy. Najczęstsze jeziora to jeziora eutroficzne, rzadsze są jeziora mezotroficzne. A na szczególną uwagę zasługują jeziorka dystroficzne, których cechą charakterystyczną jest brunatna barwa wody.

Rabunkowa gospodarka leśna trwała na terenie puszczy do połowy XVIII wieku, gdyż lasy niszczone były wówczas na potrzeby osadnictwa. Nie mniejszy niszczycielski wpływ na ekosystemy puszczy miały i mają w dalszym ciągu wiatry, które wieją tu często z ogromną siłą. Dotychczas zdecydowanie najgorszym i najbardziej opłakanym w skutkach wydarzeniem był huragan jaki przeszedł nad puszczą w trójkącie miast takich jak Orzysz, Pisz i Ełk. Miało to miejsce dokładnie 4 lipca 2002 roku. Las puszczański został zniszczony na obszarze przeszło 12 tysięcy ha. Według leśników odbudowa zniszczonych fragmentów lasu może potrwać nie krócej niż 60 lat. Jeszcze teraz można obejrzeć skutki tego ogromnego huraganu i będzie można oglądać jeszcze długi czas, gdyż las będzie regenerował się bez ingerencji ludzi. Choć to wydarzenie jest niezmiernie przykre, jego skutki przyciągają turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć jak ogromną i niszczycielską siłę może mieć wiatr. Niemniej jednak ogólnie cały teren Puszczy Piskiej jest wspaniałym miejscem, które warto zobaczyć.

Do dyspozycji jest tu całe mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych, z kolei Wielkie Jeziora Mazurskie to doskonała propozycja dla tych, którzy uwielbiają nie tylko żeglować, bo i także wędkować.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Mikołajkach

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 160
łącznie odsłon: 2231214
od dnia: 2012-03-04
czas generowania: 0.24
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2024 MikolajkiOnline.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Mikołajki - wypoczynek na Mazurach - noclegi, hotele, pensjonaty i wiele innych...
Hotelisko.pl