Serwis Turystyczny Mikołajek

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Zamki, warownie, twierdze » Zamek w Rynie
Rekreacja w Mikołajkach
Atrakcje w Mikołajkach
 
 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami z Mikołajek? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Zamek w Rynie

adres
Zamek Ryn
Plac Wolności 2
11-520 Ryn
kontakt
tel. 87 429 70 00
www.zamekryn.pl
kategoria
Zamki, warownie, twierdze, Mury obronne, Militaria,
 
Zamek w Rynie
Zobacz galerię zdjęć
 

Budowa zamku w Rynie rozpoczęła się prawdopodobnie w roku 1377. Wcześniej w miejscu budowy zamku istniał gród plemienia Galindów. Zamek powstał na wzgórzu pomiędzy dwoma jeziorami, Orło i Ryńskim. Jezioro Orło pełniło w tym czasie dla zamku funkcję naturalnej fosy. Sam zamek jest budowlą gotycką stworzoną na planie prostokąta wraz z dziedzińcem. Budowę zamku zarządził prawdopodobnie mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode.

Zgodnie ze słowami starej legendy owe jezioro i zamek przypominały Krzyżakom rzekę Ren oraz zamki znajdujące się nad nią. W związku z tym sporo osób przekonanych jest o tym, że nazwa miasta pochodzi właśnie od owej rzeki Ren i nadali ją miastu Krzyżacy. Poza funkcjami militarnymi zamek spełniał także rolę administracyjno-gospodarczą gdyż zaopatrywał Krzyżaków między innymi w mięso dzikich zwierząt, miód czy ryby.

Zamek w Rynie był budowany przede wszystkim po to, by uczynić z niego siedzibę prokuratora, który podległy był komturstwu brandenburskiemu. W roku 1393 miasto stało się stolicą komturstwa i pierwszym komturem na zamku został w roku 1394 Fryderyk von Wallenrode, który był bratem słynnego Konrada von Wallenrode. To właśnie jego postać oczywiście była natchnieniem dla Mickiewicza do napisania słynnego "Konrada Wallenroda". W XV wieku zamek oblężony był przez powstańców Związku Pruskiego, a Krzyżacy zostali wygnani, wielu z nich zostało zamordowanych. Jednak już po roku Krzyżacy odzyskali zamek i pozostawali w nim do czasu rozwiązania zakonu. Później ów zamek stał się lennem Królestwa Polskiego, więc w roku 1525 urządzono w nim starostwo. Wtedy też zamek uległ znacznej rozbudowie. W roku 1657 podczas najazdu Tatarów zamek został spalony.

W roku 1752 zamek przeszedł w ręce prywatne, a już w 1754 wystawiono go na licytację. Rejencja w Gąbinie zakupiła zamek w roku 1853 i przystosowała go na więzienie. Niedługo później, bo w roku 1881 zamek uległ kolejnemu pożarowi. Jego odbudowa skończyła się dopiero w 1911 roku. W okresie drugiej wojny światowej zamek przejęli hitlerowcy i urządzili w nim więzienie karne dla przymusowych robotników polskich. W roku 1942 stworzony był w zamku również obóz dla Czechów, Belgów, Norwegów oraz Francuzów. Po wojnie w zamku urządzono siedzibę urzędu miejsko-gminnego, dom kultury, muzeum oraz bibliotekę. Mieściły się one tam aż do roku 2000.

Obecnie znajduje się w zamku ekskluzywny hotel na Mazurach oferujący swoim klientom atrakcyjną ofertę wypoczynkową

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Mikołajkach

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 104
łącznie odsłon: 2234001
od dnia: 2012-03-04
czas generowania: 0.33
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2024 MikolajkiOnline.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Mikołajki - wypoczynek na Mazurach - noclegi, hotele, pensjonaty i wiele innych...
Hotelisko.pl